Týchto 10 zaujímavostí by mal poznať každý, komu nie je ľahostajná čistota v domácnosti

Huňatá vrstva na podlahe, ktorá v zime pomáha udržať teplo a v lete šteklí medzi prstami. To je koberec, funkčný a praktický doplnok, ktorý je v mnohých domácnostiach samozrejmosťou.

Ako sa však oň správne starať? Stačí ho len povysávať? Je koberec bezpečný aj pre alergikov? Na tieto a ďalšie otázky sa spoločne pokúsime nájsť odpovede v našom článku venovanému kobercovým faktom a zaujímavostiam.

  1. Koberce používame už viac ako 4 000 rokov

Na prvý pohľad sa to môže zdať neuveriteľne, no už v dobách dávno minulých ľudia používali koberce. Vtedy ešte neboli bežnou súčasťou domácností, no zdobili hrobky v starovekom Egypte a Mezopotámii. Dobrý izolant a symbol luxusu – to sa predsa v posmrtnom živote zíde každému správnemu vládcovi!

  1. Bežný koberec obsahuje až 200 000 baktérií na ploche veľkej ako dvojeurovka

Baktérie sa vedia schovať naozaj všade. Niekde sa s nimi vysporiadame ľahko, inde nie až tak. Vďaka veľkej hustote vlasov koberca majú tieto malé potvorky takmer neobmedzené možnosti kam sa skryť. Aj preto sa na tak malú plochu dokáže uhniezdiť naozaj obstojné množstvo malých záškodníkov. Mimochodom, v prepočte na centimetre štvorcové sa v koberci nachádza viac baktérií ako na záchodovej mise!

  1. E. coli, Salmonela a Stafylokok – najvernejší priatelia kobercov

Ako sme v predchádzajúcom bode spomenuli – koberce a baktérie si proste rozumejú. Najvernejšou a najakčnajšou trojicou sú E. coli, Salmonela a Stafylokok. Keď sa niektorá z týchto existencií zabýva u vás doma, vie narobiť poriadnu paseku. Aj preto je správne čistenie koberca také dôležité. Ide predsa o zdravie vás a vašich blízkych.

  1. Roztoče nijak nezaostávajú

Nadobudli ste zrazu pocit, že v koberci je toho neporiadku už naozaj dosť? Nuž, my ešte nekončíme, skôr naopak. Vlásočnice kobercov totiž veľmi radi prichýlia aj roztoče. Tí sú tiež početnými osadníkmi, nakoľko ich môže byť na neveľkej ploche až niekoľko miliónov. Prečo až toľko? Pochutnávajú si totiž na odumretej koži, ktorá sa do koberca skôr či neskôr dostane.

  1. Bežné vysávanie je zbytočné

Ak po predchádzajúcich riadkoch už chytáte tik a neviete odolať nutkaniu začať bláznivo vysávať všetky chlpaté plochy v domácnosti, tak zadržte. Je to zbytočné. Viacero zdrojov totiž udáva, že bežným vysávaním koberec zbavíte iba 10% nečistôt. A čo sa stane so zvyšnými 90%? No práveže nič – pohodlne si ostanú hovieť presne tam, odkiaľ ste ich chceli dostať.

  1. Podozrenie na alergiu? Možno stačí len vyčistiť koberec

Kýchanie, kašeľ, svrbenie a slzenie očí alebo až astmatický záchvat. Toto všetko môže byť dôsledkom nedostatočne alebo nesprávne vyčisteného koberca. Okrem drobných čiastočiek nečistôt a prachu produkujú nepríjemný odpad aj spomenuté roztoče – práve toto môže byť spúšťačom rôznych alergických príznakov.

  1. Koberec dokáže zväčšiť svoj objem až štvornásobne (nanešťastie)

Na prvý pohľad sa takáto vlastnosť môže zdať ako superschopnosť zo sveta látok a povrchov, no nie je to úplne tak. Za svoj zväčšujúci sa objem totižto koberec “vďačí” nečistotám, prachu a iným zákernostiam z ovzdušia, ktoré sa v ňom radi schovávajú.

  1. Koberec je skvelý filter, ktorý ale treba dôkladne a pravidelne čistiť

Vyššie spomenuté zväčšenie objemu je aj pozitívom – do istej miery totiž koberec funguje ako taký filter, ktorý zachytáva nečistoty zo vzduchu a tak sa vám dýcha lepšie. Stačí však, že premeškáte hranicu toho, čo koberec zvládne absorbovať a hneď vám to začne vracať späť do ovzdušia. A takýto prach a nečistoty nazbierané za niekoľko mesiacov vedia byť vo vzduchu ešte väčším problémom než obyčajne.

  1. Kvalita ovzdušia je v interiéri (aj kvôli kobercom) 10x horšia ako v exteriéri

Opäť jeden z faktov, ktoré sa môžu na prvý pohľad zdať nepravdepodobne. Samozrejme že netreba porovnávať čerstvo vyvetranú spálňu s kruhovým objazdom na okraji mesta. V priemere však v interiéri dýchame často horší vzduch ako niekde vonku, kde je aspoň trochu zelene. Príroda sa vie s nečistotami do istej miery vysporiadať, ale čo naše domovy? Záclony, koberce, periny, šaty, vankúše.. Toto všetko je ideálnym miestom na prebývanie nečistôt, ktoré potom robia v našom tele neporiadok.

  1. Hĺbkové čistenie kobercov je najlepším spôsobom ako sa zbaviť nečistôt, baktérií a neohrozovať svoje zdravie

Vysávanie, tepovanie, “vyprášenie” – ani jeden z týchto spôsobov nie je dostatočne účinný v boji proti špinavým kobercom. Ak chcete, aby bol váš koberec naozaj ako nový – krásne čistý a voňavý, odporúčame využiť služby profesionálneho hĺbkového čistenia kobercov, ktoré je účinné, spoľahlivé a bez starostí. Šetrí vám čas, energiu a predovšetkým neohrozuje vaše zdravie.